ERASMUS+ vijesti

LUX AWARD YOUTH SEMINAR - Europski parlament, Strasbourg

Kvaliteta rada naših junior ambasadora i naše mentorice prof. Natalije Palčić kao i provedenih aktivnosti u sklopu programa Škola ambasador Europskog parlamenta prepoznata je na državnoj i međunarodnoj razini. Stoga su prof. Palčić i junior ambasador EPAS programa Matej Maroš pozvani sudjelovati u edukativnom programu rada Europskog parlamenta i to na Lux Award Youth seminaru u Europskom parlamentu u Strasbourgu.

FOTOGALERIJA

Na uvodnom dijelu dočekali su nas zanimljivi stručnjaci: Stephen Clark, direktor i Federico Rossetto, voditelj strategijske potpore u Glavnoj upravi za komunikacije EP-a te Sara Marthos, koordinatorica za Škole ambasadore u Europskom parlamentu.

U drugom dijelu programa domaćini su nam bili: Evelyn Regner, podpredsjednica Europskog parlamenta. Sabine Verheyen, voditeljica Odbora za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta, Michael Downey OBE, predsjednik Europske filmske akademije te počasni predsjednik ocjenjivačke komisije pri Lux filmskoj nagradi Europaskog parlamenta te Matthijs Wouter Knoll, direktor Europske filmske akademije. Govorili su o važnosti europske filmske nagrade tzv. Europskog Oskara za promociju europskog filma, privlačenju pozornosti javnosti na europski film i njegovu kvaliitetu te poticanju mladih da se priključe i sudjeluju a možda i započnu neku svoju ideju vezanu za film. Izlaganja sugovornika su bila vrlo zanimljiva što je bilo vidljivo i iz interesa koji su iskazali prisutni junior ambasadori postavljajući cijeli niz pitanja vezanih za iznesene teme. Mladu publiku osobito je impresionirala susretljivost i spremnosti sugovornika na konkretnu pomoć i konstruktivan savjet.

Imali smo priliku prisustvovati i sjednici Europskog parlamenta na kojoj je sudjelovao i predsjednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefančuka koji je za govornicom pozivao na zaustavljanje ratnih strahota u Ukrajini i što skorije primanje Ukrajine u društvo zemalja članica EU.

U konačnici je održana svečana ceremonija dodjele najveće europske filmske nagrade Lux. U finale su ušli filmovi: danski “Flee”, austrijski “Great Freedom” i bosanskohercegovački “Quo vadis Aida?” redateljice Jasmila Žbanić koji je dobio glavnu nagradu.

Ovom je prilikom bila prisutna i Munira Subašić, predsjednica udruge "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" koja je pozvala na zaustavljanje ratnih djelovanja, zaželjela da ni jedna majka ne bude dovedena u situaciju traži kosti svoga sina te naglasila da je najveća nepravda čekati pravdu.

Na seminaru su sudjelovali junior ambasadori i njihovi mentori iz cijele europske zajednice EPAS škola pa je bilo prilike i za zanimljiva upoznavanja i druženja a nadamo se i za ostvarenje zanimljivih daljnih suradnji.

IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 16. 6. 2022.

« Svibanj 2024 »