Simulirana sjednica Gradskoga vijeća s učenicima IV. gimnazije „Marko Marulić“

U velikoj vijećnici splitske Gradske uprave održana je simulirana sjednica Gradskoga vijeća s učenicima IV. gimnazije „Marko Marulić“ koju je vodio predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković.

Pogledajte fotogaleriju.

Ovaj događaje su medijski popratili Dalmatinski portal, Slobodna Dalmacija i TV Jadran.

Simulirana sjednica dio je projekta Planska igra „Lokalna samouprava“ koji u Hrvatskoj provodi Zaklada „Friedrich Ebert“. Cilj projekta je poticanje mladih na aktivno djelovanje u zajednici, razbijanje snažnih predrasuda o politici i političarima, poticanje na promišljanje o potrebama i problemima svoga grada te ciljano usmjeravanje prema razinama na kojima se oni rješavaju.

Učenici su bili podijeljeni u tri grupe – fiktivne stranke Ekološka demokratska zajednica (EDZ), Hrvatska mladež zajedno (HMZ) i Splitska stranka mladeži (SSM).

Tijekom sjednice, u raspravama po raznim točkama dnevnog reda, sudjelovala je i zamjenica splitskog gradonačelnika Aida Batarelo koja je i u sklopu aktualnog sata odgovarala na pitanja učenika.

U okviru aktualnog sata učenici su, podijeljeni u tri fiktivne grupe/stranke, zamjenici Batarelo postavili pitanja o problemu vezanom za napuštene životinje i nemogućnost njihova zbrinjavanja, eventualnoj potrebi groblja za kućne ljubimce, neredovitosti i kašnjenju javnoga gradskog prijevoza kao i zastarjelim, nehigijenskim i neekološkim autobusima te privatizaciji gradskoga prijevoznika (EDZ); o organiziranju čišćenja gradskih ulica kako ne bi ometali promet u najprometnije sate i mogućnosti promjene termina čišćenja, planiranju sanacije ulica središnjega dijela kotara Visoka bitnih za njegovo funkcioniranje (HMZ); o problemu knjiga/lektira koje datiraju iz bivše države i nisu pisane na standardnome književnom jeziku kojima su opskrbljene  knjižnice u gradu Splitu te kašnjenju radova na Turističkoj palači i njenoj nužnosti (SSM).

Nakon aktualnoga sata, sukladno dnevnom redu, uslijedila je rasprava o izgradnji istočne obale Gradske luke, izgradnji novog splitskog kolodvora, izgradnji zatvorenih parkirališta (garaža) po kvartovima s naglaskom na užem centru grada.

Iako učenicima s izborne nastave Politike i gospodarstva ovo nije prvi put da sudjeluju u projektima vezanim za društvenu zajednicu u kojoj žive nudeći podršku i predlažući rješenja za pojedine probleme, sudjelovanjem na simuliranoj sjednici uvidjeli su da nije lako donositi odluke i da je potrebno dobro promisliti i razraditi odgovarajuća rješenja problema.

Učenje procesa javne politike, pri čemu i sami postaju dio tog procesa, mladima je osim za razvijanje kritičkog mišljenja, korisno i za usvajanje i njegovanje vrednota zajedničkog dobra svih građana o kojemu ovisi i kvaliteta života u nekoj društvenoj zajednici.

Ovakvi projekti imaju za krajnji cilj izgradnju informiranog, sposobnog i odgovornog građanina.

Kao što je rekao Bruno Stričević, predsjednik vijeća učenika IV. gimnazije "Marko Marulić", ovom sjednicom učenici su pokazali da nije istina kada se kaže da mlade politika ne zanima. Pokazali su da su spremni preuzeti odgovornost za provođenje promjena za dobrobit svih građana.

objavio: Marijana Munitić   datum: 28. 4. 2016.