Radionica transverzalnih vještina

Potaknuti prošlogodišnjim pozitivnim iskustvima sa radionica transverzalnih vještina i ove smo školske godine, u suradnji sa edukatorom neformalnog učenja Igorom Spetičem iz „Posejdona“, održali seriju radionica na kojima su učenici s izborne nastave iz Politike i gospodarstva usvajali društvene vještine neophodne za funkcioniranje u suvremenom društvu – kritičko promišljanje, verbalna i neverbalna komunikacija, preuzimanje inicijative, rješavanje problema i sudjelovanje u timskom radu...

Pogledajte fotogaleriju.

Radionice neformalnog učenja su se najčešće sastojale od više faza:

-podjela u grupe

-timski rad

-prezentacija postignutog

-evaluacija

Jedna od najzanimljivijih je svakako radionica „Real Ideal“ koja je nastala u sklopu projekta ''Borderline bording games'' koji trenutno provode 10 zemalja EU ( Hrvatska, Norveška, Portugal, Belgija, Francuska, Engleska, Italija, Bugarska, Litva i Grčka).

Ova radionica ima za cilj osvijestiti sudionike o potrebi planiranja životnog puta, financijskoj odgovornosti, potrebi predviđanja neželjenih situacija i rješavanja istih.

Za vrijeme 6 odigranih krugova (gdje svaki krug predstavlja 10 godina života) sudionici su gradili svoj život, ostvarivali zadane ciljeve, plaćali poreze, borili se s lošom srećom i uvjetima života.

Zanimljiva je bila i radionica ''Spasi jaje'' koja je imala za cilj potaknuti učenike na proaktivno razmišljanje u rješavanju neobičnih zadataka.

Učenici su bili podjeljeni u 4 ekipe, a svaka je ekipa imala isti zadatak – u roku od 20 minuta trebalo je osmisliti način koji bi osigurao da se jaje, koje visi na izrađenoj platformi, pri padu ne razbije.

Radionica je provedena uspješno jer su sve ekipe uspjele riješiti zadatak i spasiti jaje, a opet svaka ekipa je to učinila na svoj način.

IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 30. 3. 2016.