Projekt „Moderne kompetencije za modernu gimnaziju“

Projekt IV. gimnazije „Moderne kompetencije za modernu gimnaziju“ jedan je od 18 projekata koji su dobili potporu putem natječaja za projekt „Promocija kvalitete i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini“.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijelo je odluku o financiranju 18 projekata u ukupnom iznosu od 25 696 515 kuna, na temelju prijava za projekt „Promocija kvalitete i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini“, a koji se financira iz Europskog socijalnog fonda - Operativni program Razvoj ljudskih potencijala 2007. - 2013.

Naša je gimnazija prijavila projekt pod nazivom „Moderne kompetencije za modernu gimnaziju“, koji je ispunio uvjete natječaja i donio školi 1 053 000 kn (137 684,11 €) bespovratnih sredstava za početak sustavnog rada na reformi gimnazijskog kurikuluma. Reforma je usmjerena na razvoj temeljnih kompetencija za cjeloživotno učenje, s naglaskom na stjecanje dodatnih kompetencija u prioritetno odabranim područjima matematike, prirodoslovlja i informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

Svečano uručivanje ugovora održano je 23. listopada 2015. godine u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Svečanosti su nazočili predstavnici nositelja projekata zajedno s projektnim partnerima, a ugovore uspješnim dobitnicima uručili su prof. dr. sc. Vedran Mornar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta i Mile Živčić, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

O projektu „Moderne kompetencije za modernu gimnaziju“

Nositelj, odnosno partneri na projektu su IV. gimnazija „Marko Marulić“ i tri sastavnice Sveučilišta u Splitu: Prirodoslovno-matematički fakultet, Medicinski fakultet i Sveučilišni odjel za stručne studije. Predviđeno je da projekt traje godinu dana, od 23.10.2015. do 23.10.2016. godine.

Ciljevi projekta su:

1.     izrađen novi fakultativni kurikulum škole i razvijeni novi interdisciplinarni kurikulumi izbornih predmeta iz STEM područja,

2.     unaprijeđeni kadrovski i materijalni kapaciteti škole, te ostvaren učinkovit i održiv razvoj učeničkih i nastavničkih kompetencija kroz edukacije i nužno opremanje prostora.

Projektom je predviđeno šest aktivnosti:

1.     analiza postojećeg školskog kurikuluma za STEM predmete i priprema za izradu novih izbornih predmeta,

2.     izrada kurikuluma novih izbornih predmeta,

3.     jačanje nastavničkih kompetencija i poboljšanje materijalnih uvjeta škole,

4.     promocija novoizrađenih kurikuluma izbornih predmeta i prirodnih znanosti,

5.     promidžba i vidljivost,

6.     upravljanje projektom i administracija.

Za sve dodatne informacije o projektu IV. gimnazije, možete se obratiti upravi škole.

Izvori informacija i fotografija:

1. http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=14127
  2. http://m.srednja.hr/Novosti/Hrvatska/Pogledajte-je-li-vasa-skola-dobila-dio-od-25-milijuna-kuna-koje-je-podijelio-MZOS
  3. http://www.strukturnifondovi.hr/projekti?projekt_id=651

Priloženi dokumenti:
English.doc (24.50 KB)

objavio: Marijana Munitić   datum: 13. 11. 2015.