KNJIŽEVNA VEČER

Zanimljive ulomke izabranih knjiga predstavili su nam učenici i profesori u petak 24. travnja  na književnoj večeri u potkrovlju gimnazije. Večer posvećena knjizi održana je povodom Dana škole, Dana hrvatske knjige, 22. travnja i Svjetskog dana knjige, 23. travnja.

Na samom početku večeri profesorica Marijana Munitić je odabirom ulomka iz knjige Ime ruže Umberta Eca ukazala na važnost knjige u duhovnom životu čovječanstva.

Odabirom knjiga i pjesama predstavljači Barbara Cvitanović (J. Leskovar -Misao na vječnost), Tea Kahrić (R. M. Rilke – Druga elegija), naš bivši učenik Jakov Bajić (H. Murakami – Moj slatki sputnik) i Bruna Fabijanić (A. de Saint-Exupery – Mali princ)  progovorili su o povezanosti čovjeka i svemira i traganjem za smislom postojanja …Snagu Malog princa na izvornom jeziku čuli smo zahvaljujući Bruni Fabijanić koja je izabrani ulomak čitala na tečnom francuskom jeziku, nakon čega smo imali priliku  čuti blajski govor: profesorica Dunja Erceg nadahnuto nam je pročitala ulomak iz djela  Živit u strpjenstvu ili Momo zašto se kriviš  Momčila Popadića o njegovom odrastanju u Blatu na Korčuli. Ravnateljica Ninočka Knežević  preporučila je pogledati uspješne ekranizacije romana  U registraturi Ante Kovačića i  Naše malo misto  i  Velo misto  Miljenka Smoje, dok je knjižničarka Tihana Pleić predstavila knjigu s radovima Luke Ritza …sa srećom u džepu i osmjehom na licu.

Čuli smo i neke od prvih pjesama našeg mladog pjesnika Petra Mijića, učenika I. f razreda.  „Emocije i trenutak inspiracije  stvaraju moje pjesme“ , rekao nam je. Njegove pjesme  Sjećanja  i  Ptica u letu  pročitala  je učenica Marta Dujmović.

A početak i kraj  književne večeri bio je ispunjen glazbom. Naši mladi violinisti, Luka Kojundžić i Filip Kojundžić, učenici 2. a razreda, izveli su djela Bacha i Wieniawskog.

„Knjiga je jedinstvena, prenosiva čarolija“, izjavio je američki književnik Stephen King. Vjerujemo da se čarolija knjige osjetila i na našoj književnoj večeri…

GALERIJA SLIKA:

objavio: ALENA TONKOVIĆ   datum: 27. 5. 2015.