RADIONICA - SPASI JAJE

Na izbornoj nastavi PiGa, u suradnji s nasim vjernim edukatorom Igorom  Spetičem iz OIP „Posejdona“, proveli smo zanimljivu radionicu neformalne edukacije ''Spasi jaje'' koja je imala za cilj potaknuti učenike na proaktivno razmišljanje u rješavanju neobičnih zadataka.

Učenici su bili podjeljeni u 4 ekipe, a svaka je ekipa imala isti zadatak – u roku od 20 minuta trebalo je osmisliti način koji bi osigurao da se jaje, koje visi na izrađenoj platformi, pri padu ne razbije.

Svaka ekipa je dobila i isti komplet materijala za potrebe izrade ''patenta'' za spašavanje jaja. Komplet se sastojao od 4 balona za puhanje, 4 lista, škare, selojtep, flomastri.

Moderator radionice Igor Spetič je, po isteku dogovorenog vremena, prerezao konop na kojem je visilo jaje što je izazvalo veliko uzbuđenje kod učenika zbog neizvjesnosti od očekivanog ishoda.

Radionica je provedena uspješno jer su sve ekipe uspjele riješiti zadatak i spasiti jaje, a opet svaka ekipa je to učinila na svoj način.

Ovakav način radioničkog rada kod učenika nužno razvija važne vještine potrebne u njihovom svakodnevnom životu ali i u profesionalnom životu koji ih očekuje kao što su  inicijativa, kreativnost, uvažavanje drugih mišljenja, tolerancija, sinergija, timski rad, ideja-akcija-realizacija - evaluacija. Također potiče učenike na razmišljanje drugačije od onog uobičajnog, otvara nove poglede na rješavanje istih problema...

Zanimljivo je da su u jednom trenutku ekipe trebale zamijeniti poligone i nastaviti na svoj zadatak na drugom poligonu. No, taj prijedlog nije bio baš najbolje prihvaćen te se pokazalo da teško prihvaćamo druge ideje i najčešće smatramo da su naše ideje i načini  najbolji, što s druge strane ukazuje i na dosljednost kod donošenja odluka.

Zamjenu, na kraju, ipak nismo proveli, ali smo je evaluirali zajedno sa svim ciljevima radionice.

GALERIJA SLIKA:

VIDEO:

objavio: ALENA TONKOVIĆ   datum: 24. 3. 2015.