PRIČA S IZLOŽBE LICA EL SHATTA - IZBORNA NASTAVA PiG

Galerija slika na linku: http://gimnazija-cetvrta-mmarulic-st.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=49

LICA EL SHATTA

U ponedjeljak 22. rujna 2014. učenici s izborne nastave politike i gospodarstva posjetili su izložbu fotografija „Lica El Shatta“. Fotografije su iz fundusa američke Kongresne knjižnice i izložene su u Foto klubu Split, u Marmontovoj ulici.

Prije posjeta izložbi učenici su se na satu izborne nastave iz PiGa upoznali s političkim i povijesnim okolnosti ma zbjega u El Shattu.

El Shatt je kompleks izbjegličkih logora, površine 260km2, lociran u pustinji na poluotoku Sinaju, u Egiptu. Tamo su se prije 70 godina, iz Italije, bježeći pred njemačkom ofenzivom, uputili brodovi s dalmatinskim izbjeglicama (preko 300 000) koje su u pustinji uspjele organizirati svoj privremeni dom i odrzavati privid normalnog života osnivajući škole, radionice, praonice, novine...pa čak i crkvu. U izbjegličkom logoru su proveli 18 mjeseci (ljeto 1944- 20.ožujka 1946).

Samo nekoliko mjeseci nakon njihovog dolaska stigla je i ekipa američkog Ureda za vojno informiranje. Tako smo na izložbi mogli vidjeti fotografije koje je snimio fotograf Otto Gilmore, a koje su mnogo više od samih fotografija. Mnogi naši  sugrađani na njima su prepoznali svoje  najmilije.

Ova izložba organizirana pod pokroviteljstvom Ureda predsjednika Republike Hrvatske, iako se čini malom, ona je itekako velika i preporučujemo da je svakako posjetite.                                     Petra Nizeteo, 3E

Priloženi dokumenti:
NASLOVNICA.jpg (10.30 KB)

objavio: ALENA TONKOVIĆ   datum: 30. 9. 2014.