Terenska nastava iz politike i gospodarstva: Zagreb

Ranim jutrom, u šest sati, u pratnji profesorice Palčić iz politike i gospodarstva, skupina maturanata se uputila u Zagreb kako bi bolje upoznala politički ustroj naše Republike.

Dolaskom u metropolu prvo smo posjetili Kuću Europe koja se nalazi u neposrednoj blizini Trga bana Jelačića koja je otvorena da bi građanima pojasnila ulogu Europskog Parlamenta i ulogu RH u njemu. Primila nas je Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda koja je bila jako uljudna i dala nam odgovore na neka bitna pitanja. Neizbježno smo se dotakli aktualne teme vezane za priključenje RH Europskoj uniji i shvatili smo da nam se mišljenja prilično razlikuju.
Nakon toga prošetali smo do Vlade gdje smo imali prilike boraviti u prostorijama u kojima svakodnevno rade naši ministri. Slikali smo se na njihovim mjestima zamišljajući da ćemo i mi jednog dana tamo sjediti i mijenjati stvari u našoj državi. Uspjeli smo i kratko razgovarati s potpredsjednikom Vlade Brankom Grčićem, ministrom gospodarstva i regionalnog razvoja te ujedno i bivšim dekanom Ekonomskog fakulteta u Splitu.
Većini se najviše svidjela naša zadnja postaja, zgrada Sabora gdje nam je gospođa iz službe za odnose s javnošću obnovila znanje o našoj tako važnoj instituciji. Imali smo priliku i uživo pratiti sjednicu Hrvatskog sabora gdje nas je iznenadio mali broj prisutnih zastupnika. U prilično dugom razgovoru su nam se pridružili i saborski zastupnici Marin Jurjević (SDP), Ivan Šimunović (HSP), Srđan Gjurković (HNS) i Jasen Mesić (HDZ) koji su spremno odgovarali na naša pitanja.  Razgovarali smo o aktualnim temama usko vezanim za poboljšanje stanja u našoj državi kao što su smanjenje broja županija, smanjenje broja nezaposlenih, odlazak mladih u inozemstvo gdje se mišljenje saborskih zastupnika znatno razlikovalo od onoga što su nam predlagali u Kući Europe. Dotakli smo se i pitanja fiskalizacije, gospodarstva, poljoprivrede i Pelješkog mosta.
Nakon Sabora je završio službeni dio naše terenske nastave i dobili smo par sati slobodnog vremena da možemo uživati u ljepotama metropole.
U Split smo došli u kasnim večernjim satima i time je završila naša politička avantura.

IZBORNA PiG

objavio: Meri Galić   datum: 4. 11. 2013.