Europski parlament mladih za vodu

Europski parlament mladih za vodu održan je od 12. do 18. svibnja 2013. na jezeru Sevan u Armeniji.

Europski parlament mladih za vodu omogućuje mladim ljudima da podijele ideje, poduzimaju akcije i surađuju na programima upravljanja vodnim resursima.

Sudjelovalo je oko 80 sudionika iz 15 zemalja: Austrija, Armenija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Njemačka, Grčka, Latvija, Moldavija, Nizozemska, Poljska, Rusija, Švicarska, Turska.

Našu zemlju predstavljali su učenici naše škole, a ujedno i volonteri udruge Liga za prevenciju: Ana Hrboka, Lorena Zovko, Filip Bilić i bivši učenik naše škole Marin Spetič.

Ciljevi Parlamenta su:

- podizanje svijesti mladih o važnosti vode i osnaživanje njihovog sudjelovanja u

donošenju odluka

- prevencija ovisničkih ponašanja mladih kroz usmjeravanje i zadržavanje njihove

pažnje i energije na društveno korisnim aktivnostima

- poticanje razmjene i solidarnosti između mladih u Europi na temu vode

- promjena stavova i ponašanja u društveno korisna i prihvatljiva (kroz

škole, udruge, mediji i sl.)

- usvajanje znanja i vještina za sudjelovanje u demokratskim procesima

donošenja odluka

-  razmjenu iskustava i primjera dobre prakse s drugim mladima iz Europe

Cjelodnevni program sastojao se od dnevnih aktivnosti, kreativnih radionica, posjeta lokalnim vlastima, vježbanja demokratskih procedura, npr. kroz organizaciju i provođenje parlamentarnih izbora, upoznavanja zemlje domaćina - Armenije, interkulturanog druženja i upoznavanja posebnosti različitih kultura prisutnih na Parlamentu.

Parlament se može pohvaliti i nastavnim postignućima koja su ostvarena kroz različite nastavne predmete: politika i gospodarstvo (građanski odgoj), biologija, kemija, povijest, geografija, engleski jezik, likovna umjetnost, tjelesna i zdravstvena kultura, hrvatski jezik i kultura.

Natalija Palčić, prof.

objavio: Meri Galić   datum: 27. 5. 2013.