TERENSKA NASTAVA - TOSKANA I VENECIJA

U sklopu terenske nastave iz povijesti i likovne umjetnosti pod vodstvom prof. Ive Uglešića i prof. Josipa Bosnića od 17. ožujka do 23. ožujka 2016. godine učenici drugih razreda naše skole posjetili su Toskanu i Veneciju.

Pogledajte našu fotogaleriju.

Nakon noćne plovidbe Jadranom, po dolasku u Anconu oko 7 sati ujutro, slijedila je vožnja autobusom prema Assisiju. U njemu se nalazi bazilika sv. Frane, neizostavno mjesto hodočašća za svakog kršćanina, a tu su učenici poslušali i predavanje, nakon čega su razgledali Sienu. Okružena maslinama i vinogradima, Siena je jedan od najljepših gradova Toskane. Sagrađena na trima brežuljcima, grad ima mnoštvo širokih i uskih ulica koje vode do srca Grada - Piazze del Campo. Učenici su tu posjetili najznačajnije spomenike - katedralu, gradsku vijećnicu, baziliku sv. Dominika i uživali u njihovoj ljepoti. Učeničke grupe su imale zadatak obraditi katedralu i Pallazzo Pubblico. Treći dan terenske nastave bio je rezerviran za boravak u Firenci. U glavnom gradu pokrajine Toskane, svjetskom središtu kulture i umjetnosti, europskoj prijestolnici renesanse, učenici su razgledali kulturno - umjetničku baštinu: Piazza della Signoria, katedralu, Loggia dei Lanci, krstionicu, Ponte Vecchio. Nakon toga učenici odlaze u Galleriu degli Uffizi gdje su imali priliku vidjeti remek djela Leonarda da Vincija, Rafaela, Carravaggia, Boticellija i mnogih drugih velikih umjetnika. Učenička predavanja su bila predviđena za crkvu Santa Maria del Fiore i Palazzo Vecchio uz povijesni prikaz Firence. Četvrti dan stručne ekskurzije u Toskani na programu je bio posjet Pizi. Čim su stigli u Pizu, učenici i profesori su razgledali Piazza dei Miracoli, odnosno trg gdje se nalaze katedrala, krstionica i poznati Kosi toranj. Nakon razgledavanja slijedila su učenička predavanja za katedralu i prateće objekte, a nakon toga nastavilo se prema Lucci, jednom od najljepših toskanskih srednjovjekovnih gradova. Peti dan bio je predviđen za odlazak prema Bologni i Veroni. U prijepodnevnim satima učenici i profesori razgledavaju Bolognu: Piazza i Fontana Dell Nepttuno, Piaza Maggiore, basilica Santo Stefano. Bologna je najstariji sveučilišni grad u Europi, poznat po čuvenih 40 kilometara kolonada, tornjevima, kulinarstvu. Poslijepodne je uslijedio odlazak u Veronu - grad Romea i Julije, te posjet gradskim znamenitostima: Piazza della Signoria , Arena, Julijina kuća, gdje su učenici izveli predstavu Romea i Julije. Sutradan, 22. ožujka , nakon doručka, učenici i profesori su krenuli u Padovu te je uslijedio posjet svetištu sv. Leopolda Mandića, Piazzi della Valle, Piazzi della Signoria, gdje su učenici održali predavanje o bazilici sv. Ante te dali povijesni prikaz Padove. Nakon toga odlaze u Veneciju i razgledavaju prijestolnicu Mletačke republike koja je stoljećima vladala Jadranskim morem: Riva degli Schiavoni, katedralu sv. Marka, Duždevu palaču, Prokurative - Piazza San Marco, šetnja venecijanskim kanalima. Učenici su održali predavanja o bazilici sv. Marka, Duždevoj palači te ukazali na dugogodišnje povijesne i kulturne poveznice Venecije i hrvatskih krajeva. U večernjim satima učenici i profesori su krenuli ka Hrvatskoj. Bila je to vrlo sadržajna i edukativna terenska nastava koja je u potpunosti ostvarila cilj putovanja.

objavio: Marijana Munitić   datum: 26. 4. 2016.