Državna smotri iz područja građanskog odgoja Zakon u razredu – simulirana sudjenja.

I ove školske godine učenici naše škole sudjelovali su na Državnoj smotri iz područja građanskog odgoja Zakon u razredu – simulirana sudjenja.

Smotra učeničkih timova srednjih škola održana je u prostorijama Općinskog kaznenog suda u Zagrebu.

Pogledajte mini-reportažu HRT-a i našu fotogaleriju.

Na Smotri su sudjelovali, a našu su školu predstavljali:

Karla Grozdanić, Dina Tudor, Katja Medić, Josipa Marasović, Maria Sara Milovčić, Lana Rebić, Bruna Majić, Marta Dujmović, Niko Vilogorac Gamulin, Lara Kutlača, Petra Dundić, Marija Pašalić, Ivona Jovanović, Andrea  Pleić, Dora Dvornik, Marija Maleš.

Ove godine, na Smotri je simuliran kazneni predmet Općinsko državno odvjetništvo protiv Anice Milac zbog nametljivog ponašanja.

Učenici su, osim uspješnog predstavljanja, zajedno sa svojom mentoricom Natalijom Palčić sudjelovali i u Regionalnom dnevniku HTV-a.

U pripremi parnice i dobivenih uloga pomogla nam je sutkinja kaznenog odjela Županijskog suda Marija Majić, kojoj se iskreno zahvaljujemo na vremenu i znanju koje je rado podijelila s nama.

I ove godine u pripremama nam se pridružila i ekipa iz Doma za odgoj djece i mladeži iz Splita s kojima smo već postali uigrana ekipa.

Simulirana suđenja dio su učenja o kulturi vladavine prava i demokratskog građanstva. Radi se o simulaciji glavne sudske rasprave prema pravosudnom modelu Republike Hrvatske, a cilj je razvijanje samopouzdanja, sigurnog nastupa, vještine govorenja, kritičkog razmišljanja i timskog rada te komunikacijskih vještina slušanja i suradnje.

Uz to, učenicima se omogućuje bolje razumijevanje pravosudnog sustava – od pravila za izvođenje dokaza do ponašanja u sudnici. To pridonosi povećanju njihove svijesti o važnosti prava u demokratskom društvu i povećava razumijevanje temeljnih prava kojima raspolažu hrvatski učenici na osnovi hrvatskog Ustava ali i učenje o odgovornosti. Na ovaj način učenici bolje razumijevaju ulogu proceduralne i korektivne pravde u ostvarivanju ljudskih prava građana.

IZBORNA PiG

objavio: Marijana Munitić   datum: 30. 3. 2016.