Tolerirate ili trpite?

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, koji se obilježava na dan kad je u UN 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima, u našoj školi održana je radionica za učenike koji pohađaju izbornu nastavu PiG-a na temu predrasuda i stereotipa.

Tog je dana 1948. god. prvi put u povijesti priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost... bez ikakvih razlika... te se tako u 1. članku Deklaracije navodi "Svi ljudi rođeni su slobodni, s jednakim dostojanstvom i pravima".

Cilj radionice je bio razvijanje građanske vrline i kritičko promišljanje o netoleranciji koja proizlazi iz stereotipa i predrasuda.

Radionica je organizirana u suradnji s timom koji su činile djelatnice Crvenog križa -  Silvana Nikolić Perasović i Ivana Sučić, koja je i bivša učenica naše škole te dipl. kriminalist Zoran Petričević. Oni su, u našoj školi, uspješno vodili i radionicu „Trgovanje ljudima“ koja je istim povodom organizirana za županijske nastavnike iz PiG-a, sociologije i građanskog odgoja.

Učenici su se, kroz rad na zadatku, poistovjetili s određenim društvenim grupama ljudi (katolici, muslimani, policajci, homoseksualaci, navijači, nogometaši,...) te su navodili predrasude i stereotipe koji se vežu za tu skupinu.

Tijekom predstavljanja rezultata zadatka razvila se žustra rasprava o opravdanosti/neopravdanosti navedenih predrasuda i stereotipa.

Na kraju radionice, koja je zbog zainteresiranosti učenika potrajala duže od predviđenog vremena, zaključili smo da:

- su stereotipi uvriježeni generalizirani/uopćeni koncepti o određenim pojavama ili skupinama ljudi,

- su predrasude negativna mišljenja o nekoj osobi, skupini ili pojavi stvorena prije izravnog iskustva s tom osobom, skupinom ili pojavom ili bez poznavanja činjenica o tome, a koja se temelje na stereotipima,

- se kao posljedice predrasuda pojavljuju ugrožavanje osnovnih ljudskih prava, stigmatizacija i marginalizacija, diskriminacija, ksenofobija, netolerancija, rasizam, etnocentrizam,

- mediji značajno utječu na formiranje naše slike o određenim pojavama/skupinama ljudi pa tako i na formiranje stereotipa i predrasuda.

Fotografije možete pogledati ovdje.

objavio: Marijana Munitić   datum: 22. 12. 2015.