Izložba “SPLIT I PRVI SVJETSKI RAT”

Učenici maturalnih razreda izborne nastave iz Hrvatskoga jezika, u pratnji profesorice Marine Gorete, su u listopadu 2015. pogledali su izložbu iz fundusa Muzeja grada Splita u prostorijama Galerije Muzeja grada Splita.

Izložba je realizirana u okviru nacionalnog programa obilježavanja stogodišnjice Prvoga svjetskog rata zahvaljujući potpori Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Splita.

Pogledajte fotogaleriju.

O izložbi

Istraživanju svakodnevice civila u ratnim okolnostima, života vojnika na bojišnici i zarobljeništvu pridonose muzeji stručnom obradom i prezentiranjem građe tematski vezane uz Prvi svjetski rat koja objavljivanjem postaje dostupna javnosti, ali i prvorazredan povijesni izvor za daljnja istraživanja i cjelovitu obradu.

Iako Split i Dalmacija nisu bili izravno obuhvaćeni ratnim operacijama, rat se snažno reflektirao na život stanovništva i utjecao na njegov sveukupni politički, društveni, gospodarski i kulturni razvoj, i to ne samo za vrijeme trajanja samoga rata, nego s teškim posljedicama koje su se osjećale i godinama nakon svršetka rata.

Osim fotografija i dokumentarne građe toga vremena, oružje, oprema, dijelovi odora, zastave, odlikovanja, medalje i značke, čija je proizvodnja povećana u razdoblju rata, svjedoče o životu grada i o potrebi motiviranja, utjehe i nagrađivanja civilnog i ratnog stanovništva. Slike, grafike i skulpture upoznaju nas s protagonistima tadašnje umjetničke scene skromnog opsega. U numizmatičkoj zbirci čuvaju se primjerci papirnatog i metalnog novca Austro-Ugarske Monarhije koja 1892. godine uvodi krunu kao novu valutnu jedinicu koja je bila u upotrebi do konačne propasti države krajem rata. (Preuzeto s internetske stranice Muzeja grada Splita.)

Pogledajte fotogaleriju.

objavio: Marijana Munitić   datum: 16. 10. 2015.