Marulićevci debatirali u EU Parlamentu

STRASBOURG, 23. siječnja 2014.

Pod vodstvom profesorice Natalije Palčić, pet učenika trećih razreda sudjelovalo je na natjecanju pod nazivom ''Euroscola'' i osvojilo drugo mjesto. Nagrada je bila putovanje za 24 učenika i 2 nastavnika u Strasbourg o trošku Europskoga parlamenta.

Dana 20. siječnja 2014. godine, učenici su u pratnji ravnateljice Ninočke Knežević, prof. Ojdane Barčot i prof. Natalije Palčić, krenuli na put prema Strasbourgu. U utorak smo u jutarnjim satima, nakon cijelonoćne vožnje, stigli u Salzbourg gdje smo nekoliko sati proveli u razgledavanju grada u pratnji vodiča nakon čega smo se zaputili prema Munchenu. Ondje smo razgledali najvažnije znamenitosti i predahnuli uz ručak u tipičnoj njemačkoj pivnici. U kasnim večernjim satima stigli smo na naše odredište, u Strasbourg. Večera je bila izvrstan uvod za upoznavanje francuske kuhinje i francuskoga načina življenja. Izvrsno raspoloženje s večere prenijelo se u obližnji hotel u kojem je bila smještena naša grupa. Nakon vrlo malo sna, ali izvrsne noći, zaputili smo se u razgledavanje Strasbourga vožnjom brodom po rijeci Ille. Poslijepodnevne sate  proveli smo kupujući suvenire i uživajući u ljepotama grada. Organiziranoj večeri prisustvovale  su brojne skupine iz različitih država koje su u grad došle istim povodom kao i mi - biti europski parlamentarci na jedan dan. Sutrašnji, a ujedno i posljednji dan, bio je uistinu zanimljiv. U jutarnjim satima stigli smo u Europski parlament. Slijedilo je predstavljanje svih prisutnih škola i država pa tako i naše koju je, vrlo samouvjereno, predstavila Lana Bekavac, učenica 3. c razreda. Ostatak dana protekao je radno. Bili smo podijeljeni u 6 radnih skupina od kojih je svaka imala svoje područje djelovanja. Ondje smo predstavili naš rad za koji smo se pripremali proteklih mjesec dana. Razmatrali smo teme vezane uz okoliš i izvore obnovljive energije, slobodu informiranja i aktivno građanstvo. 2014. godina proglašena je Europskom godinom savjesnoga raspolaganja prehrambenim namirnicama. Razgovarali smo o budućnosti Europe, europskim izborima, zapošljavanju mladih i sličnim temama. Jan Brizić, učenik 3. d razreda, osobito se istaknuo kao glasnogovornik svoje radne skupine te je, kao i obično, imao vrlo zanimljiva zapažanja i komentare.

Osim radnoga dijela programa, našlo se vremena i za zabavu igrajući  „Eurogame“ kojom se upoznavalo bogatstvo kultura i postignuća zemalja EU.

U kasnim poslijepodnevnim satima, prepuni dojmova i novih ideja, krenuli smo na put prema Hrvatskoj u koju smo se vratili u petak poslijepodne.

Na kraju priče jednoglasno zaključujemo - putovanje je bilo iznimno poučno, ali i nadasve zabavno. Vjerujem da bi ga svi sudionici rado ponovili.

Jelena Pletikosić, 3. c

objavio: Meri Galić   datum: 11. 2. 2014.