Izborna nastava iz povijesti u posjeti amfiteatru u Splitu

Tijekom mjeseca listopada započela su iskapanja na prostoru Ulice Domovinskog rata zbog gradnje novog trgovačkog centra Small Mall.

Riječ je o prostoru stare Solinske ceste koja je povezivala Salonu i Dioklecijanovu palaču, a pronađeni su ostaci iz rimskog razdoblja. I mi smo posjetili to nalazište 29. studenog 2013. u pratnji profesora Uglešića i doznali što je pronađeno zahvaljujući voditeljici zaštitnih istraživanja arheologinji Aniti Penović.

Pronađen je amfiteatar iz 4. stoljeća, monumentalna građevina nadomak zidina baroknog bastiona. Uz amfiteatar pronađeni su brojni novčići iz vremena cara Konstantina Velikog i njegove dinastije te različiti komadići stakla, keramike i amfora. Pronađeni su i manji grobni ostaci, a posebno značajan pronalazak je akvedukta postavljen u smjeru sjeveroistok-jugozapad. Sva ova nalazišta pronađena su u sklopu prethodnog Ad bazilicas pictas kad su pronađeni ostaci oslikanih crkava sv. Andrije i sv. Ivana Evanđelista te krstionice s krsnim zdencem. Sam amfiteatar je raspona 50 metara, a vjerojatno je bio mjesto mučeništva svetog Kasijana koji je pogubljen 304. godine, u isto vrijeme kad i sveti Dujam. Amfiteatar je manjih dimenzija nego onaj u Saloni i predstavlja drugo nalazište te vrste na prostoru antičke Salone. Zaobišao je akvedukt, a veliki dio je srušen u Kandijskom ratu 1647. godine po naredbi mletačkog providura Foscola kako Turci ne bi dobili mogućnost utvrđivanja.

Amfiteatru sada slijedi konzervacija, a on je samo potvrdio kako je Dioklecijanova palača bila prava carska palača jer je imala sve atribute palača tog doba.

Razredi: 2.a, 2.c.

objavio: Meri Galić   datum: 16. 12. 2013.