Tribina ''Girl rising''

U organizaciji udruge  DAR - Dugopolje aktivno radi, dana 24. listopada 2013. godine održana je tribina pod nazivom 'Girl rising' koja se dijalogom i zajedničkim snagama svih sudionika bavila temom obrazovanja mladih djevojaka u svijetu, ali i volonterstvom.

Tribina je započela prikazivanjem filma o djevojčici Sumi Tharu koja živi u Nepalu u siromašnoj, šesteročlanoj obitelji. Kao šestgodišnja djevojčica poslana je na rad u druge obitelji gdje je provela slijedećih šest godina mukotrpno radeći. U potpunosti je zaboravila materinjski jezik, a kada se vratila kući, primljena je u program 'Girls' Education'. Danas ima devetnaest godina i završava srednju školu nadajući se da će postati dobar uzor mladim djevojkama. Zajedno s njom, 655 ex-Kalamari djevojaka su trenutno uključene u istoimeni projekt obrazovanja.

Nakon dirljivoga filma, Stephanie i Mara Balić, predsjednica i dopredsjednica 'Udruge DAR' podijelile su s nama kratki pregled aktivnosti i djelovanja Udruge. Njihova inspirativna priča nastavak je dobila u govoru Mateje Radovan, mlade volonterke koja je članica Udruge od samoga osnutka. Njezin mladi entuzijazam potaknuo nas je na razmišljanje o stvarnim životnim vrijednostima.

Gošća večeri bila je i naša profesorica PiG-a i građanskog odgoja Natalija Palčić koja je ukratko iznijela naše aktivnosti u okviru ovoga nastavnog predmeta, a koje su vrlo povezane s temom. Govorila je o razvijanju kritičkoga razmišljanja te sudjelovanju u brojnim nacionalnim i europskim projektima, a njezina razmisljanja potvrdili su učenici naše škole svojim kratkim osvrtom na spomenute aktivnosti.

Potom je uslijedila kratka stanka koju su upotpunile članice klape 'Kolura Split'. To je bio izvrstan uvod u nadasve nadahnjujući govor naše poznate glumice, Ksenije Prohaske. Ksenija je vrlo nesebično s nama podijelila svoju životnu priču želeći prodrijeti do nas. Emocijama nabijen govor rezultirao je izvrsnim dojmovima svih sudionika događaja. Ksenija je živi primjer da se može postići sve ukoliko postoji snažna volja i predan rad.

Ovakvi događaji od velike su važnosti za naše društvo jer promiču važnost pravih životnih vrijednosti kao što su humanost i nesebičnost, a sve to konačno rezultira ovako hvale-vrijednim projektima poput 'Girl rising'.

IZBORNA PiG

objavio: Meri Galić   datum: 4. 11. 2013.