Euroscola

Početkom mjeseca listopada učenici naše škole sudjelovali su na međužupanijskom natjecanju EUROSCOLA i osvojili 2. mjesto i nagradni odlazak u Strasbourg na sjednicu Europskog parlamenta u Strasbourgu o trošku Europskog parlamenta zajedno sa svojom mentoricom i još 19 svojih školskih kolega.

EUROSCOLA je redoviti godišnji program Europskog parlameta kroz koji učenici viših razreda srednjih škola iz država članica Europske unije na praktičan način uče o europskim pitanjima.

Učenici iz država članica Unije predstavljaju svoje škole na natjecanju u vlastitoj zemlji, a učenici najuspješnijih škola na nacionalnim natjecanjima odlaze u Strasbourg i na jedan dan postaju zastupnici u EU parlamentu.

Učenici su izvlačili teme za sučeljavanje školskih timova a definirane teme bile su:

- ZAŠTITA OKOLIŠA

- EKONOMSKA I BANKARSKA KRIZA U EU

- EUROPSKA UNIJA - JE LI VRIJEME ZA PROMJENE

- 2013. - EUROPSKA GODINA GRADJANA

- VOLONTIRANJE U EUROPSKOJ UNIJI

- ŠTO EUROPSKA UNIJA PRUŽA MLADIMA?

- IZBORI ZA EUROPSKI PARLAMENT 2014. GODINE

- ZAŠTITA POTROŠAČA

Nači učenici „izvukli“ su temu Volontiranje u Europskoj uniji, te su tako mogli i osobno posvjedočiti kontinuirano sudjelovanje učenika naše škole u velikoj volonterskoj obitelji Europske unije.

Ocjenjivanje je proveo žiri kojeg su sačinjavali predstavnici Europskog parlamenta, Ureda za informiranje u RH te lokalni predstavnici koji se bave obrazovanjem i to iz elemenata:

- IZVRSNOST U POZNAVANJU TEMA

- ORIGINALNA INTERPRETACIJA ČINJENICA

- SPOSOBOST ARGUMENTIRANE OBRANE VLASTITIH STAVOVA

- KREATIVNOST I INOVATIVNOST U INTERPRETACIJI ZADANIH TEMA

- KOMUNICIRANJE O ZADANIM TEMAMA NA JEDOM OD TRI OPERATIVNA JEZIKA EU (eng., njem., franc.)

Našu školu su predstavljali učenici:

BRIZIĆ JAN  3D

ŠALINOVIĆ JOSIPA  3E

MIKAČIĆ MATEJ   3E

SINGOLO RENATA  3E

ČALJKUŠIĆ GEA   3F

i mentorica   NATALIJA PALČIĆ, prof.

objavio: Meri Galić   datum: 16. 10. 2013.