Marulićevci u medijima

Učenici gimnazije Marko Marulić u Europskom parlamentu mladih:

''Voda pripada svima!''

Gimnazijalci Marka Marulića i ove su godine bili pozvani predstavljati svoju domovinu na Europskom parlamentu mladih za vodu, održanog u Armeniji. Suradnja IV. gimnazije  i udruge Liga za prevenciju, u kojoj gimnazijalci volontiraju u slobodno vrijeme, urodila je pozivom da i treću godinu za redom predstavljaju svoj rad i Hrvatsku, a ovaj put u kontekstu upravljanja vodom.

Europski parlament mladih za vodu omogućuje mladim ljudima da podijele ideje, poduzimaju akcije i surađuju na programima vezanim za vodene resurse. Ove godine tema Parlamenta je bila ''Upravljanje vodnim resursima'', te je poslana poruka o nužnosti boljeg upravljanja vodama jer voda pripada svima nama i svi imamo obvezu brinuti o njoj.

Sudjelovalo je oko sto mladih ljudi uključenih u probleme upravljanje vodama, voditelji, odnosno mentori mladih,  izabrani predstavnici i stručnjaci iz 15 zemalja,  Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Hrvatske, Francuske, Grčke, Njemačke, Latvije, Moldavije, Poljske, Rusije, Švicarske, Turske i Nizozemske.

Program se, inače, sastojao od terenske nastave u armenskim gradovima Dilijan, Gavar i Hrazdan, gdje su posjetili postrojenja za obradu vode i pročišćavanje otpadnih voda  te su se susreli s gradonačelnicima tih gradova koji su ih upoznali s načinom upravljanja vodom za područja njihovih gradova.

Potom kreativnih radionica tijekom kojih se usvajalo kako razgovarati sa donositeljima odluka, kako komunicirati i proslijediti određenu poruku,  kako zagovarati za svoju interesnu skupinu, pisala se zajednička deklaracija, iniciralo osmišljavanje projekata za pobuđivanje interesa javnosti za problem voda i vježbalo demokraciju birajući nove parlamentarne predstavnike u predsjedništvo Parlamenta procedurom predstavljanja kandidata, lobiranja i na kraju provođenja izbora.

Značajan dio programa sastojao se i od kulturnih aktivnosti, te zabave kroz interkulturalnu večer.
Također, gimnazijalci iz Marka Marulića sudjelovali su i na video natječaju o rijeci Jadro pod nazivom  "Keep our water clean" koji se može pogledati na http://www.dailymotion.com/video/xz073h_let-s-keep-our-water-clean_school.

Na koncu izdvojimo da je zadatak splitskih gimnazijalaca nakon parlamenta u Armeniji  izrada serije radionica u suradnji s predstavnicima Latvije pod nazivom ''Bok, ja sam voda!”  koje uključuju crtane filmove, edukativne igre i radionice i rasprave u cilju podizanja svijesti i znanja djece i mladih o upravljanju vodama.

Izvor: www.dalmacijanews.com

objavio: Meri Galić   datum: 12. 6. 2013.